Tlač návrhov z Canvy

Nevybrali ste si z našich motívov? Čo tak spracovať si vlastný motív, ktorý vám u nás vytlačíme expresne a v top kvalite? Na vaše kreatívne výtvory skvele poslúži napríklad online editor canva.com.

Pri dodržaní len dvoch základných princípov opísaných nižšie bude váš návrh bez možné vytlačiť v maximálnej kvalite a v expresnom čase.


Kontrola dostatočného presahu

Export do tlačového PDF

Zaslanie podkladov do tlače

Kontrola dostatočného presahu

Čo je to presah?

Presah je časť návrhu, ktorá presahuje váš zvolený formát o pár mm na každú stranu. Táto časť je pri rezaní tlačoviny odrezaná a zostane len finálny rozmer, ktorý si na začiatku zvolíte.

Prečo je presah potrebný?

Tlačoviny  sú umiestnené vo väčšom počte na tlačový hárok papiera. Hárky putujú strojom veľkou rýchlosťou a tak môže dôjsť k veľmi drobným odchýlkam medzi hárkami spravidla do 1-2mm. Ak by návrh neobsahoval presah grafiky, môže tlačová odchýlka pri prejazde papiera strojom spôsobiť problém pri hromadnom rezaní. Ten sa prejaví absenciou grafiky na hranách výtlačku po orezaní na finálny rozmer. Takémuto problému sa dá veľmi elegantne predísť práve použitím drobného presahu pozadia. Presah pozadia (tzv. bleed) je celosvetový štandard používaný vo všetkých tlačiarňach a mal by byť minimálne 2mm na každú stranu tlačoviny.

Ako skontrolovať presah v Canve?

Canva umožňuje jednoduché zobrazenie presahu – nájdete ho v menu pod položkou Súbor – Zobraziť presah tlače. Pri tvorbe na mobilnom zariadení túto funkciu nájdete na hornej lište pod ikonkou troch bodiek (…) – Zobraziť presah tlače. Následne na vašom návrhu budete vidieť tenkú šedú prerušovanú linku. Všetko smerom dovnútra tejto linky je finálny rozmer tlačoviny. Všetko smerom von od šedej prerušovanej linky je presah – táto časť bude orezaná avšak je potrebná pri tlači. Ako na obázku vidieť, za šedú linku presahuje nie len samotné pozadie s fotkou ale aj akýkoľvek grafický prvok ktorý má byť umiestnený až po hranu výtlačku.

Ak váš návrh neobsahuje farebné pozadie alebo iné prvky, ktoré by zasahovali až po okraj tak presah nie je potrebné vôbec riešiť a môžete prejsť rovno na export podkladov do PDF.

Čo ak presah v podkladoch nebude obsiahnutý?

Tlačoviny bez presahu sa vystavujú riziku, že pri rezaní vzniknú biele nepotlačené okraje (pre porovnanie pozrite obrázok nižšie). Príčinou vzniku sú vyššie opísané odchýlky vznikajúce pri prechode hárku tlačiarňou. Ak vaše podklady nebudú obsahovať presah, upozorníme vás a budeme sa snažiť navrhnúť riešenie ako podklady do tlače vhodne upraviť.

Export tlačového PDF

 

Voľba formátu

Canva umožňuje export vo viacerých formátoch, napr. obrázkový formát JPG ktorý bude vhodný ak chcete obrázok poslať mailom alebo dať na sociálne siete. Do tlače nám však vždy odporúčame zaslať formát PDF tlač.

PDF zachová maximálnu možnú kvalitu obrázkov aj textov vo vašom návrhu.

Pri exporte do PDF prosím nezabudnite ešte dôležitý detail, vyššie sme si povedali o presahu a práve tu pri exporte do PDF treba označiť možnosť Značky orezania a presah. 

Zaslanie podkladov do tlače

Stiahnuté PDF so značkami a presahom už stačí len jednoducho poslať z vašej mailovej adresy na na našu adresu info@oznamimto.sk . Súbor u nás pre istotu ešte vždy skontrolujem. Nezabudnite prosím napísať aj ďalšie informácie – počet kusov, typ papiera a vaše kontaktné údaje. Pred výrobou objednávky vás budeme samozrejme ešte kontaktovať.

 

Potrebujete s tvorbou v canve pomôcť alebo si jednoducho chcete overiť, či sú podklady pripravené správne? Žiaden problém, v Canve na hornej lište jednoducho zvoľte možnosť Zdielať a zadajte náš mail info@oznamimto.sk. Odoslaním takéhoto mailu získame prístup k vášmu návrhu, vieme ho skontrolovať, podľa potreby upraviť a aj si stiahnuť finálne podklady na tlač.